Minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

 

Wkład własny jest nierozerwalnie połączony z kredytem hipotecznym. Jest to część inwestycji którą finansujemy z „własnej kieszeni”. Zwykle banki wymagają aby minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym wynosił nie mniej niż 10-20% wartości nieruchomości. W części banków istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z niższym poziomem wkładu własnego - jest to jednak powiązane z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego polega na podwyższeniu marży banku do czasu, kiedy w trakcie spłaty kredytu wskaźnik LTV (loan to value – relacja wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości) spadnie do poziomu 80%.

 

 

Jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu to nasz wkład własny będzie stanowiła działka budowlana na której mamy zamiar budować. Kolejnym kosztem który poniesiemy przed budową, a który może stanowić nasz wkład własny będzie projekt budowlany. Przy zakupie mieszkania wkładem własnym jest gotówka odłożona na koncie. Gotówka nie jest najbardziej optymalnym wkładem własnym przy budowie domu. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zakup materiałów budowlanych lub wykonanie części prac budowlanych np. niwelacja terenu lub wykonanie fundamentów.

Mimo że część banków oferuje możliwość zaciągnięcia kredytu z wkładem własnym na poziomie 10% najlepsze oferty są dostępne przy wkładzie własnym na poziomie 20% i więcej.