Tani Kredyt Hipoteczny, ale czy na pewno?

Tani Kredyt Hipoteczny, ale czy na pewno?

Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego i inne koszty stałe

 

W Internecie znajdujemy bardzo dużo różnych porównywarek kredytowych oraz co najmniej kilka rankingów kredytów hipotecznych. Nie wszystkie z nich są zrobione rzetelnie. W części z nich brakuje kluczowych informacji jakie są  faktyczne koszty zaciągniętego zobowiązania kredytowego. Na rynku bankowym znaleźć można obecnie kilkadziesiąt różnych ofert znacząco różniących się od siebie. Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny może być nawet o kilkadziesiąt, a czasami kilkaset tysięcy złotych tańszy od najdroższego. Poniżej przybliżę co składa się na całkowity koszt kredytu hipotecznego i co wpływa na tak duże różnice pomiędzy ofertami.

 

Kredyt hipoteczny na budowę domu, zakup mieszkania lub działki dzięki temu że jest zabezpieczony hipoteką i jest zaciągany na kilkadziesiąt lat jest z punku widzenia osoby biorącej kredyt bardzko korzystnie oprocentowany. Przy obecnym poziomie stóp procentowych oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi około 2-3%.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego jest uzależnione od zmian stóp referencyjnych (WIBOR), od marży, prowizji za udzielenie kredytu oraz od innych kosztów stałych. Nie mamy wpływu na zmiany stóp referencyjnych (w dodatku w większości banków stosowane są te same wartości  WIBOR-3M lub WIBOR-6M) także porównując oferty różnych banków należy skupić się na wysokości marży, wysokości prowizji oraz na kosztach stałych około kredytowych.

W bankach spotkać można obecnie kredyty hipoteczne z prowizją 1,5%, 2% jak również kredyt hipoteczny z prowizją 0%. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli przenieść kredyt hipoteczny do innego banku czyli zrobić  refinansowanie kredytu hipotecznego to bardziej korzystnym będzie teraz zaciągnąć kredyt z nieco wyższą marżą ale z zerową prowizją za uruchomienie kredytu niż z niższą marżą ale z prowizją której po przeniesieniu do innego banku nikt nam nie odda.  

Do najczęstszych spotykanych obecnie kosztów stałych należą między innymi ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, opłata za prowadzenie konta bankowego, karta kredytowa i wiele innych.

Kredyt hipoteczny który w rankingach dostępnych w Internecie znajduje się na samym szczycie listy kredytów i na pierwszy rzut oka wydaje się mieć bardzo dobre warunki kredytowania po dogłębnej analizie może okazać się dużo droższy. Dlatego jeśli szukasz kredytu hipotecznego w Kartuzach lub  okolicy zapraszam do kontaktu razem znajdziemy kredyt hipoteczny na najkorzystniejszych warunkach dla Ciebie.